کاشت مو چیست؟ بیشتر ما وقتی می خواهیم تصویری برای خود بکشیم ، آرامش داریم. اگر دچار ریزش یا ریزش مو شده اید ، احتمالاً از درد و ناراحتی این واقعه مطلع هستید. ممکن است روش های مختلفی برای ضخیم شدن موهایتان را امتحان کرده باشید.


قرص های مختلف ، شامپوهای گران قیمت ، لوسیون هایی که نویدبخش ترمیم مو و درمان های سنتی هستند می توانند وضعیت موهای شما را بهبود بخشند (اما بعید به نظر می رسد) ، اما از نظر علمی و عملی تنها راه ترمیم موهای از دست رفته کاشت مو است. این طبیعی است.


تاکنون مطالعات زیادی در مورد داروهای خوراکی یا موضعی برای افزایش رشد مو ، جلوگیری از ریزش یا ترمیم مو انجام شده است که متأسفانه چندان موفقیت آمیز نبوده است. با این حال ، بسته به علت ریزش مو ، ممکن است با حل مشکل بتوان از ریزش مو جلوگیری کرد یا دوباره موهای ضخیم داشت. اما در بیشتر افراد اینگونه نیست. یعنی علت ریزش مو ژنتیکی و کاملاً فیزیولوژیکی است


در این مقاله سعی کردیم به برخی ابهامات و سوالات رایج در مورد کاشت مو پاسخ دهیم و سپس به بررسی موارد علمی و عملی کاشت مو پرداختیم.

کاشت مو


کاشت مو از نظر بالینی کاشت مو نامیده می شود. در این روش درمانی ، فولیکول های مو از ناحیه پشت بانک متحرک به ناحیه گیرنده منتقل می شوند و این اساس تمام روش های کاشت مو است. این به این معنی است که فولیکول های موازی داخل پوست گرفته شده و آنها را در جای دیگر بدن قرار دهید


در روش های مختلف کاشت مو ، همه یا برخی از عناصر ، مانند روش حذف ، محل برداشتن و ابزار ، ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ، در روش FIT ، پیوندها به صورت جداگانه و در روش FUT ، به عنوان نوار گرفته می شوند. یا مثلاً در روش SUT از دستگاهی خودکار به نام SAFER استفاده می شود.


آیا کاشت مو جواب می دهد؟


کاشت مو تنها درمان قطعی برای طاسی و کم پشتی مو است. در حقیقت ، در کاشت مو ، نه تنها مو کاشته می شود. بلکه تمام ساختارهای دخیل در رشد و نمو مو (یعنی فولیکول ها) در پوست شما قرار دارند ، ضمن اینکه ساختار بافت را حفظ می کنند و سلول ها را زنده نگه می دارند. به این ترتیب ، موهای کاشته شده دقیقاً مانند موهای معمولی رشد می کنند ، می توان آنها را با سشوار خشک کرد ، رنگ کرد یا حتی ژل زد.


 


چه کسی می تواند مو رشد کند؟


اولین و مهمترین نکته این است که قبل از کاشت مو باید علت ریزش و طاسی مو مشخص و برطرف شود. زیرا اگر مشکلی وجود داشته باشد ، موهای کاشته شده نیز می ریزند. برای کاشت مو به طور کلی هیچ محدودیت جنسیتی وجود ندارد و زنان و مردان می توانند کاشت مو انجام دهند. در موارد زیر می توان از کاشت مو برای ترمیم مو استفاده کرد:


 •     ریزش مو به دلیل آسیب دیدگی ، سوختگی ، جراحی زیبایی و مواردی از این دست
 •     آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی در مردان
 •     کاهش خط رشد برای کسانی که خط رشد را به ارث برده اند ، بیش از حد طبیعی است.
 •     طاسی کششی (به دلیل سفت شدن مو)
 •     تریکوتیلومانیا (نوعی بیماری روانی که فرد در آن مو کوتاه می کند)
 •     افراد زیر کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نیستند:
 •     افرادی که ریزش مو منتشر دارند (DUPA). این افراد معمولاً بانک موی مناسبی ندارند.
 •     افرادی که دارای انواع خاصی از آلوپسی آندروژنیک هستند ، دارای بانک ضعیف هستند.
 •     کسانی که موهای بسیار نازکی دارند.


 

بانک مو و منطقه گیرنده


در روش های مختلف کاشت مو ، گرافت ها از قسمت های بدن (معمولاً پشت سر) برداشته می شوند و در ناحیه تحت تأثیر ریزش مو یا طاسی کاشته می شوند. ناحیه پیوند را بانک مو و ناحیه کاشت مو را ناحیه پذیرنده یا گیرنده می نامند.

روش های کاشت مو


امروزه روش های زیادی برای کاشت مو وجود دارد که معمولاً به اختصار حروف انگلیسی است. روش های مرسوم کاشت مو را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد.


 •   روش یا نوار FUT برای کاشت مو
 •   روش FUE که در ایران با نام FIT شناخته می شود.


هر دو روش و سایر روش های حاصل از آنها نوعی جراحی است. با این حال ، روش FUT بسیار تهاجمی تر است. به همین دلیل به اصطلاح به روش FIT کاشت مو بدون جراحی گفته می شود.


روش هایی مانند Micro FIT ، SUT ، BHT و کاشت مو رباتیک نسخه های بهینه شده روش کاشت مو FIT هستند. از آنجا که تمام روشهای مدرن از روش FIT گرفته شده است ، مقایسه مزایا و معایب FUT با FIT کافی است و همین امر را می توان در مورد سایر روشها نیز بیان کرد. البته ، ما یک روش ترکیبی نیز داریم که همزمان از FUT و FIT استفاده می کند.

ارائه روش های کاشت مو
کاشت مو FUT
در روش FUT ، تعداد زیادی از فولیکول ها به شکل یک نوار نازک در پشت برداشته می شوند. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ، فولیکول ها در لایه میانی پوست قرار دارند. بنابراین ، برش ایجاد شده برای جمع آوری آنها نسبتاً عمیق است. پس از بهبودی ، جای زخم یا زخم ایجاد می شود که این یک علامت کلاسیک برای کاشت مو است. البته جای زخم زیر موها پنهان شده و با گذشت زمان کمرنگ می شود. روش پیوند برای روش های FUT و FIT یکسان است.
کاشت مو FIT
در کاشت موی طبیعی FIT و سایر روش های مبتنی بر آن (مانند SUT یا Micro FIT) ، گرافت ها به صورت دانه ای جمع شده و در ناحیه گیرنده کاشته می شوند. با استفاده از ابزاری کوچک که سوراخهایی یک متر در هر 1 میلی متر روی پوست ایجاد می کند ، فولیکول ها برداشته و کاشته می شوند. به همین دلیل ، با روش FIT ، زخم ها بسیار کوچک هستند ، خونریزی حدود یک قطره است. (دکتر رجالی)
حداکثر تراکم کاشت مو
حداکثر چگالی که از نظر علمی و عملی قابل استفاده است ، 4500 گرافت است و هر گزاره ای بیش از آن غیرواقعی است. البته کاشت 4500 گرافت نیز کار بسیار دشواری است و برای همه افراد نیست. دو عامل زیر برای دستیابی به تراکم بالا بسیار مهم هستند:
1. مشخصات مو و طاسی بیمار: مانند کیفیت مو ، قدرت فولیکول ، پذیرش پوست ، الگوی طاسی ، تراکم مو و غیره.
2. مهارتها ، فنون و تجربه جراح

منبع : https://royan.clinic/